Excel Basit İşlemler(Çarpım ve Yüzde Alma)

2009-11-25 10:47:00

ÇARPIM
Listemizde A sütununda yer alan ürünlerimiz ve B sütununda birim fiyatları var biz C sütununa adet yazdığımızda D sütununda toplamları bize veriyor. Formülümüz “=B3*C3” şeklinde burada formülü aşağı doğru uygularken sadece satır sayılarını değiştiriyoruz yani sadece formüldeki rakamları değiştiriyoruz.


YÜZDE
Listemizdeki birim fiyatlarda indirim yapacağız. Aşağı resimdeki Excel tablomuza göre F3 hücresine yapmak istediğimiz yüzde indirim miktarını yazacağız ben yüzde 8 yazdım buraya istediğimiz miktarı yazdığımızda yazdığımız yüzde kadar B sütunundaki “Birim Fiyat”tan indirim yaparak C sütununa yazacaktır tabi biz C sütununa formülümüzü girmiş isek. Hemen hatırlatayım yüzde yazdığımız F3 hücresine “0” yazarsak doğal olarak hiçbir indirim yapmayacaktır.
Formül yazarken dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta parantez içine alınan işlemler öncelikli olarak işletilir, daha sonra parantez dışında kalan işlem işletilir. “=B12-(B12*F3/100)” formülünde B12 hücresindeki değeri F3 hücresindeki değerle çarpıyor 100’e bölüyor daha sonra çıkan sonucu B12 hücresinden çıkarıyor.

3894
0
0
Yorum Yaz